JONA REÇICA e treta në Kampionatin Individual për femra 2023

Jona Reçica anëtare e Shkollës së Shahut’ DARDANIA” plasohet në vendin e tretë në Kampionatin
e përgjithshëm individual për femra të mbajtur nga data 22.12-30.12.2023, në Hotel”AFA” në Prishtinë.
Jona e përsëritit suksesin e saj nga viti i kaluar ku përveq titullit të kampiones së Kosovës në
konkurencën e femrave për moshat deri në 16-vjeçe, arin të plasohet në vendin e tretë në konkurencen e
përgjithshme.
Ky sukses i radhës tregon se puna e vazhdueshme e saj po tregon rezultate në vazhdimësi dhe prej saj
në të ardhmen priten rezultate edhe në arenen ndërkombëtare.
Shkolla e Shahut”DARDANIA”, mburet me suksese e saja si dhe të nxenesve të tjerë të saj.

Kupa Evropiane për klube 2023 KSH”Dardania” pjesëmarrëse

Klubi i Shahut ” DARDANIA” e përfaqëson Republikën e Kosovës në garën më prestigjioze për klube në Kampionatin ekipor Evropian i cili do të mbahet nga data 30.09-08.10.2023, në qytetin bregdetar të Shqipërisë, në Durrës. KSH”Dardania” do të garoj përkrah 84 klubeve më të mira të Evropës të cilat do ti perfaqësojnë shtetet e tyre në këtë kampionat.
Përndryshe kjo garë e klubeve të shahut po konsiderohet gara më masovike e mbajtur ndonjëhere në Evropë në këtë format të garës e njëkohësisht edhe ndër garat më të forta Evropiane dhe Botërore në sportin e shahut.

Klubi i Shahut ” Dardania” do të përfaqësohet me këta shahistë:

 1. Marin Bosiočić ( GM )
 2. Armend Budima ( CM)
 3. Ardian Jashari ( FM )
 4. Gani Hamiti ( FM )
 5. Korab Saraçi ( Kapiten )
 6. Alban Krasniqi
 7. Osman Saraçi
 8. Avni Krasniqi

SHKOLLA E SHAHUT “DARDANIA” ME GJASHTЁ KAMPION TЁ KOSOVЁS!

Ka përfunduar kampionati i grupmoshave të reja, njëri nga kampionatet më masovike në historine e re
të shahut kosovar gjë që tregon se interesimi për lojën e shahut po rritet dita ditës në Republikën
e Kosovës.
Ky kampionat u mbajt në hapësirat e mrekullueshme të Kolegjit AAB i cili është partner lojal i Federatës
së Shahut të Kosovës e njëkohësisht edhe institucioni arsimor privat ndër më të mirët në Kosovë.
Përgjatë disa javëve ( vikendeve) u zhvilluan lojë të bukura dhe cilësore gjë që tregon se cilësia
po rritet tek të rinjët dhe ky fakt na bënë të jemi më optimist se të rinjët tanë do te fillojnë të korrin
suksese edhe në arenën ndërkombëtare!
Në përfundim të kampionatit u shpallen këta fitues (kampion) sipas kategorive:
U18 – Ahmet Jusufi
G18 – Rinesa Saraçi
U16 – Alaudin Shtavica
G16 – Jona Reçica
U14 – Lir Basha
U12 – Jakob Buzhala
G12 – Alba Pllana
U10 – Troi Krasniqi
U08 – Jon Pllana

Shkolla e Shahut” DARDANIA”, u shpall shkolla më e suksesshme me 6-kampion, 3-nënkampion dhe 1-vend të tretë.
Suksesi i treguar i atribohet edhe trainerëve të shkollës: Ajet Mahmutit, Gani Hamitit dhe Driton Gashit!

Liga e Dytë e Kosovës për klube

Liga e Dytë e Kosovës për klube do të mbahet nga data: 27.05-31.05.2023 në Prishtinë.
Garat do të zhvillohet në Capital Gate dhe do ti përfshijë 14-klube pjesëmarrëse.
KSH”Dardania” do të përfaqësohet me talentët e rinjë të Shkollës së Shahut të cilët janë:

 1. LIR BASHA
 2. LORIK HAMITI
 3. JONA REÇICA
 4. TROI KRASNIQI
 5. JAKOB BUZHALA
 6. RRON REÇICA
 7. JON PLLANA

Talentëve tanë ju dëshirojmë sukses në përballje me shahistët me përvojë në shahun e Kosovës.

Pjesëmarrës të Ligës së Dytë do të jenë këto klube:

 1. Vëllaznimi
 2. Drenasi
 3. Rahoveci
 4. Kosova
 5. Peja
 6. Zhupa
 7. Ferizaji II
 8. Dardana
 9. Ulpiana
 10. Frashër Dermaku
 11. Vitia
 12. Dardania II
 13. Kaçaniku
 14. Sharri II

KSH”DARDANIA” e treta ne Super Lige

Perfundoi Kampionati ekipor i Kosoves 2023
KSH”DARDANIA”pati paraqitje dinjitoze dhe ishte ne lufte per titull deri ne xhirron e
parafundit kur pesoi humbje nga KSH”Ferizaji”, kjo ishte humbja e vetme pergjate tere
kampionatit dhe me nje humbje, 2-barazime dhe 4-fitore ne fund fitoj vendin e III ne
Super Ligen e Kosoves.
Eshte shume e rendesishme qe Klubi tani e shume vite eshte ne mesin e klubeve me te mira
te Kosoves gje qe tregon nje perkushtim dhe organizim te mire brenda perbrenda klubit.

KSH DARDANIA me dy ekipe, Super Ligë & Ligen e Dytë

Klubi i shahut” DARDANIA” me dy ekipe, njëra në Super Ligë si dhe tjetra në Ligën e Dytë të
Kosovës e komponuar nga nxënësit e Shkollës së Shahut.
Ekipit të parë i dëshirojmë sukses në Super Ligë me dëshire që ta mbroj titullin e më të mirit
të fituar vitin e kaluar, ndërsa nxënësve të shkollës së shahut ju dëshirojm sukses në debutimin
e tyre të parë në një ligë profesionale ku do të ndeshen me shahistë me pervojë në lojën e shahut.